O nás
Kvartet
Náš kvartet vznikal během druhé poloviny roku 2014. Tehdy Honza, kterého barbershopový styl oslovil a byl připomenut jedním dílem Simpsonů (S05E01), nabídnul dalším členům sboru Sebranka, ve kterém působil, aby si v rámci koncertu sboru zazpívali dvě barbershopové skladby. Kvartet byl tehdy ve složení Mark, Honza, David a Lukáš a zpívaly se aranže Baby on Board a Jingle Bells. Protože se nám zpívání barbershopů zalíbilo, začali jsme nacvičovat na koncerty další (opět v rámci původního sboru). Na začátku roku 2016 nám byl nabídnut společný koncert s vokální skupinou Intonic a byli jsme přinuceni vymyslet jméno. Tehdy vznikl název The Boaters na základě klobouků (Boaterů), které jsme používali nejen na choreografii. Následovaly další vystoupení se soubory Imbus, LeMaJa, KvOk a Všelijak a soutěžení na Jirkovském písňovaru.
Mark Karpilovskij
Baryton
Lukáš Mrkva
Lead
Lukáš se narodil v Havířově, ale dětství a dospívání prožil v Karviné. Vždy rád zpíval a hudebně se projevoval už od mala. Hudební talent se u něj rodiče pokusili prohloubit tím, že jej posílali do LŠU, posléze ZUŠ, k výuce hry na zobcovou flétnu a klarinet. Sice to mnohdy nesnášel a měl z toho deprese (ne ty v pravém slova smyslu), ale vydržel, občas byl nucen, docházel celou základní i střední školu. Nikdy ovšem nepochopil, proč jej dali rodiče na dechy, když doma stálo bez užitku pianino, o které by stál mnohem více, ale byl submisivní a poslušný. 🙂 Pěvecký talent neprohluboval. I když objektivně uměl intonovat dobře, nikdy nenavštěvoval žádný sbor (například poměrně úspešný karvinský Permoník) nebo vokální uskupení. Na gymnáziu se ho pokusila zlanařit do školního sboru profesorka hudební výchovy, ale této verbířce se úspěšně ubránil. Mládí je hloupé a naivní, teď by byl rád za to, kdyby mohl zpívat už tehdy. Pak přišel odchod do Prahy na vysokou a v jednom z posledních ročníků (bylo to v roce 2004) zahlédl na kolejním webu inzerát, ve kterém stálo, že se hledají dobré duše do amatérského pěveckého sboru. Nebýt jeho tehdejší přítelkyně (současné manželky), která ho ponoukla se zajít podívat na zkoušku, dál by si pobrukoval své melodie pod vousy. Byla to láska na první pohled - byly to počátky pražského sboru Sebranka. Tomu je s pauzami (3 děti) věrný dodnes. V průběhu let ale cítil, že má potřebu účinkovat i v menším tělese, něž je pětadvacetihlavý sbor. Po jedné večerní zkoušce ho oslovil bas Honza "Karel" Stuchl, že by měl nápad na zpívající kvartet, který zpívá barbershopové aranže a jestli by do toho šel. A Lukáš, nic zlého netuše, řekl ano. V kvartetu se vyznačuje tím, že trpí komplexem, že jeho hlas není dostatečně barevně zajímavý a zapomíná, či si svévolně upravuje texty.
Tomáš Lysoněk
Tenor
Honza Stuchl
Bas
Honza se ke vokálnímu projevu dostal poměrně pozdě, protože jako neurvalý středoškolák opovrhoval čímkoli co bylo "divné". Asi v roce 2005 (to už bylo po střední ba mohlo být i po vysoké) byl ukecán po koncertě sboru Kratochvíle, aby s nimi začal zpívat ač nevěděl co to znamená tenor natož bas. Začátky byly pro něj pěvecky těžké, protože fakt netušil, že zpívá o kvintu či kvartu jinde. Nicméně jeho basoví spoluzpěváci spolu se sbormistryní jej časem naladili. Zpívání se mu zalíbilo. Později v roce 2008 se přidal též do Sboru Univerzity Karlovy, kde se mu poštěstilo zpívat s orchestrem parádní kousky včetně jeho oblíbené Stabat Mater od Antonína Dvořáka a vystupovat v prostorách jako Vladislavský sál či Smetanova síň. Protože toho nebylo dostatek, začal v roce 2011 chodit i do sboru své Alma Mater - fakultního ansámblu Sebranky. Později v roce 2014 z pauzusidávajícího sboru Kratochvíle přešel do Imbusu. Ve všech sborech potkal úžasné lidi a možná i to ho motivovalo k tomu iniciovat první barbershopé vystoupení na vánočním koncertu sboru Sebranka v kostele P.Marie a sv.Karla Velikého v roce 2014. K jeho oblíbené hudbě patří i black a death metal, mezi hudební koníčky kromě zpěvu patří hraní na bicí soupravu a občasné hraní na kytaru.